נגיף הקורונה כסיר לחץ משפחתי

אורלי רביח

בימים טרופים אלה, אנו כעובדים סוציאליים, ממשיכים לעבוד כרגיל, ופוגשים נשים וגברים המתארים את הקשיים להתמודד עם הדאגותהכלכליות, עם הילדים שנמצאים בבית ללא מסגרות חינוך, מבלי יכולת לצאת להתאוורר מכל הלחץ הזה ומעל הכל מרחף הפחד של חוסר הוודאות ולאן אנחנו הולכים..

אנחנו שומעים הרבה אמירות כמו: "נראה לי שנתגרש בסוף הבידוד הזה", "כל היום רבים ומתפרצים אחד על השני.. לא יודעים איך זה יגמר" ועוד. המשבר החדש והבלתי צפוי הזה של נגיף הקורונה, יוצר סיר לחץ משפחתי. החרדה עולה ומתגברת בגלל קשיים והתמודדויות כלכליות, צריכים להסתגל כל יום מחדש לשינויים שנכפים עלינו בשגרה ובהרגלי היום יום, חשש מהמצב הבריאותי ודואגות בלתי פוסקות לילדנו.
תמונת מצב כזו עלולה להביא להתנהגויות מוקצנות כמו התפרצויות זעם, ויכוחים ועימותים בתדירות גבוהה וכן הסלמה של התנהגות אלימה הדדית, שעשויה להביא למצבי סיכון בין בני זוג ולהשליך גם על מצבם של הילדים. על אחת כמה וכמה, במשפחות בהן קיימת אלימות זוגית קודמת, ההסלמה תהיה מהירה וחמורה יותר.
אז איך אפשר לזהות מצבי סיכון באלימות זוגית? אלו נורות אדומות צריכות להידלק אצלנו? חקירה ובדיקת שיחות טלפון, קנאה קיצונית, צעקות רמות, שימוש בשפה בוטה וקללות, איסור ליצור קשר עם אנשים מסוימים כמו בני משפחה וחברים, השפלות והעלבות, איום בהתאבדות סביב רצון להיפרד ולסיים את הקשר, השלכה ושבירת חפצים, דרישה ליידוע ועדכון בכל פעולה, תחושה של חנק וחוסר בחופש.

במידה ואת/ה מזהים את אחד או יותר מהתיאורים הנ"ל, אל תישארו עם זה לבד! חשוב לדעת כי יש כתובת ומענה מקצועי להתמודדות.

כדאי לזכור שאלימות זוגית חוצה מגזרים, שכבות גיל, מעמד כלכלי ורמת השכלה. אנו עדים למקרי קצה של רצח נשים, אך האלימות הרווחת באה לידי ביטוי בהתעמרות נפשית, פסיכולוגית, מילולית ואף כלכלית.
גברים או נשים המצויים במעגל האלימות הזוגית יכולים להיראות כלפי הסביבה כאנשים מתפקדים, חזקים, לעיתים נושאים במשרות בכירות. לנו כקהילה יש את היכולת לגלות ערנות, במיוחד בתקופה זו של "חופשת" הקורונה, המהווה סיר לחץ לחברה כולה ומאופיינת בחוסר וודאות. 
חוסנה של קהילה נמדד במצבי משבר, זו העת לנהוג בערבות הדדית וסולידריות חברתית.

אנו מזמינים אתכם לפנות למרכזים למניעת אלימות וטיפול באלימות משפחה, במקום מגוריכם. במרכזים תוכלו לקבל מענה מקצועי ואנושי סביב תחושות המצוקה וסיוע בהתארגנות בעת המשבר.
ניתן לפנות גם אלינו למרכז "תפנית" בטלפון 04-6803380 (אפשר גםלהשאיר הודעה במענה הקולי ואנו נחזור אליכם בהקדם) ולקבל מענה בהקדם.  רק אל תישארו עם זה לבד ___________________________________________________

הכותבת היא מנהלת מרכז "תפנית"למניעה וטיפול באלימות במשפחה,במחלקה לשירותים חברתיים עיריית טירת-כרמל.

בדוק גם

מתחם הרצל | הדמיה: משרד אדריכלים גיורא גור בע”מ

אושרה להפקדה תוכנית ההתחדשות העירונית הראשונה בטירת כרמל

חדשות טירת כרמל

נגישות