אתי כהן | צילום: זמן כרמל
אתי כהן | צילום: זמן כרמל

"יום האישה מזמין את כולנו לעצור ולהתבונן בכח שיש לנו הנשים"

לרגל יום האישה הבינלאומי שחל היום חיפשנו אישה, תושבת העיר שמגיע לה לקבל את ההכרה דווקא ביום החשוב כל כך לנשים ברחבי העולם. יום האישה הבינלאומי מסמל במילה אחת – שיוויון.
כאשר התחלנו להתכונן לפרויקט בין היתר ביקשנו מתושבי טירת כרמל ברשתות החברתיות להמליץ לנו מקרב תושבות העיר מי לדעתם הכי ראויה.
עלו הרבה שמות של תושבות טירת כרמל, כולן ראויות אבל שם אחד שבלט מעל כולם היה של אתי כהן, המתנדבת המיתולוגית של טירת כרמל.
אתי, בת 66, נשואה לאבי, אמא לרויטל, דנה ושיר (וכמובן, סבתא לארבע נכדים) מסמלת עבור רבים את יום האישה.

עצרנו את אתי לראיון קצר כדי לגלות מה עומד מאחורי האישה שכולם אוהבים וכולם מוקירים.

אתי, מה מסמל עבורך יום האישה?

"יום האישה מזמין את כולנו לעצור ולהתבונן בכח שיש לנו הנשים, לפרגן אחת לשניה, על תעצומות הנפש, על הנחישות, על כך שאנו לוקחות עוד ועוד משימות על עצמנו. אנחנו הנשים כמו תמנון רב זרועות: ביד אחת משפחה, בשניה משק הבית, בשלישית מפתחות קריירה, ברביעית מתנדבות ותורמות לקהילה ושאר הזרועות מופנות לעיסוקים אחרים, חשובים לא פחות. אני גאה להיות אישה וגאה בנשים במשפחתי שסובבות אותי והכי גאה באמא שלי, חנה שהנחילה לי את התכונות שלה המאפיינות אותי כמו אסרטיביות, דעתנות, חמלה, הכלה ועוצמה נשית".

ספרי לנו קצת על עצמך
"בוגרת החוג לקרימינולוגיה והתמחות בהתמכרויות, מנחת קבוצות הורים ובני נוער, מנחה סדנאות להפסקת עישון ומרצה בבתי ספר וגופים שונים"

מי שמכיר את אתי יודע שנתינה והתנדבות הם דרך החיים עבור המתנדבת המיתולוגית של טירת כרמל. כאשר הגענו לראיין אותה אחד הדברים שהכי חשוב היה לה לשתף זאת העובדה שהיא "ירשה" את דרך החיים הזאת מאמא שלה חנה, לה קוראת אתי "דמות להשראה עבורי". חנה, על פי אתי הייתה דמות מאוד דומיננטית בחיי הקהילה במעברה הדרומית בטירת כרמל בשנות ה-50 וה-60, חנה מספרים לנו זקני העיר שימשה במעברה כמגשרת ויישבה סכסוכים בין בני זוג, שימשה כמיילדת ויועצת הנקה וכל זה בהתנדבות וברוחב לב.

"יום האישה מזמין את כולנו לעצור ולהתבונן בכח שיש לנו הנשים, לפרגן אחת לשניה, על תעצומות הנפש, על הנחישות, על כך שאנו לוקחות עוד ועוד משימות על עצמנו"

אתי כהן

"כשאתה גדל בבית כזה, מן הסתם אתה גדל להיות אדם טוב וער למצוקות של הסביבה. גם אני, כמו אימי, מאוד מעורה בחיי הקהילה, גופים ותושבים פונים אליי לסיוע ואני נענת בכל שעות היממה", אמרה לזמן כרמל אתי, "קחו דוגמא, בערב יום כיפור האחרון, אולי שעתיים לפני הצום התקשרה אלי אישה שסיפרה לי שהמקרר שלה שבק חיים וכל האוכל התקלקל. נרתמנו למשימה, למרות דוחק הזמן ותוך שעה היה אצלה בבית מקרר מלא באוכל ומצרכים".

אתי גם הקימה את עמותת "מכל הלב", עמותה שכבר 20 שנה עושה טוב לתושבי טירת כרמל. "הקמתי את העמותה מתוך הבנה של צרכים שעלו מהשטח. צורך של ביגוד, הנעלה ואביזרים נוספים. יחד עם שאר המתנדבות אנחנו מפעילות את מרכז לילך – חנות בגדי יד שניה. את הפריטים אנחנו מקבלים מהקהילה, ממיינים, מארגנים ומוכרים במחיר סמלי כאשר כל ההכנסות יוצאות חזרה לקהילה בפרויקטים שונים". בעמותה פועלת אתי יחד עם קבוצה של 25 מתנדבות, נשים מקסימות, תושבות העיר.

אתי כזכור קיבלה 3 פעמים תעודת הצטיינות מראש העיר, אריה טל על תרומתה רבת השנים לקהילה, מתנדבת באגודה למלחמה בסרטן, וכמובן 17 שנה התנדבה במשמר האזרחי המקומי.

בדוק גם

מנהרות הכרמל | צילום: זמן כרמל

השבוע: מנהרות הכרמל ייחסמו בשעות הלילה

חדשות טירת כרמל

נגישות