בתמונה: ד"ר אמיר עלימי, מומחה לרפואת ילדים במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות, קרדיט צילום: מכבי
בתמונה: ד"ר אמיר עלימי, מומחה לרפואת ילדים במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות, קרדיט צילום: מכבי

חיסוני קורונה לילדים-מה חשוב לדעת?

רגע לפני שמבצע חיסוני הקורונה לילדים בגילאי 5-11 יוצא לדרך, ד"ר אמיר עלימי, מומחה לרופאת ילדים במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות,  משיב על כל השאלות החשובות בנושא חיסוני קורונה לילדים

למה לחסן ילדים מגיל 5?

" רוב הילדים עוברים את מחלת הקורונה עם תסמינים קלים בלבד או ללא תסמינים.  יחד עם זאת, אחוז ההדבקות בקרב ילדים הוא גבוה. ילדים שחלו בקורונה עלולים לסבול מתופעות של Long Covid הכוללות בעיות בריכוז, הפרעות שינה,  קוצר נשימה,  נשירת שיער ועוד,  וכן מתסמונת PIMS ותחלואה לטווח ארוך שעדיין אינה ידועה אך מוכרת מווירוסים נשימתיים אחרים . סיבה נוספת היא משום שההתחסנות הילדים מעניקה לילדים הגנה מפני בידודים ועוזרת לשמור על שגרת החיים החינוכית והחברתית שלהם. בנוסף החיסון מאפשר הגנה על המשפחה והקרובים לנו בהם סבא וסבתא, נשים בהריון, אנשים עם דיכוי חיסוני ועוד. בנוסף, הזמן להתחסן הוא בדיוק עכשיו, משום שתהליך ההתחסנות לוקח כ 5-6 שבועות, הזמן להגן על הילדים הוא בדיוק לפני הגל הבא. למדנו מניסיון החיסון עם בני 12 עד 15 שנים שאין לחכות עד תחילת הגל, משום שלוקח זמן עד שהחיסוניות משיגה אפקטיביות מרבית"

האם החיסון בטוח לילדים מגיל 5?  

"הרשות הפדרלית האמריקאית לתרופות (FDA ) אישרה את השימוש בחיסון של חברת פייזר )באישור חירום(  נגד נגיף הקורונה החל מגיל.5  האישור מתבסס על תוצאות ניסוי קליני בתכשיר על ילדים מגיל 5  עד 11 שנים והראה נתוני יעילות ובטיחות של מעל 91%. בעקבות אישור זה, אושר החיסון גם בישראל "

האם החיסון פוגע בפוריות?

"מנתוני בטיחות של החיסון שניתן בגילאים מבוגרים יותר, לא עולה שום עדות כי החיסון פוגע בפוריות האישה, שני מחקרים גדולים שהתפרסמו ב NEJM הראו כי החיסון לא מעלה שכיחות של הפלות ספונטניות או לידה מוקדמת, כאשר מחקר נוסף הראה גם כי החיסון לא פוגע בפוריות הגבר".

מהן תופעות הלוואי של חיסון נגד קורונה אצל ילדים בני 5 ומעלה ?

"לחיסון נגד הקורונה יש תופעות לוואי קלות של כאב מקומי באזור ההזרקה, עייפות וכאב ראש. תופעותאלה נצפו זמן קצר לאחר החיסון השני ובכל מקרה הן חולפות לאחר כיום-יומיים"

 באילו מקרים מומלץ לחסן ילדים בני 5 ומעלה נגד קורונה?

"מרגע אישור החיסון קורונה הפכה להיות מחלה בת מניעה בילדים, כמו מחלות זיהומיות אחרות בילדים שכנגדן מחסני,  למרות שכעת רמות התחלואה מהן אינן גבוהות. לאור זאת, משרד הבריאות ואיגוד רופאי הילדים, ממליצים על חיסון הילדים בגילאי 5 עד 11 שנים"

באיזה מינון ניתן החיסון לילדים מגיל 5 עד 11 והאם החיסון יעיל עבורם?

ילדים בגיל 5 עד 11 שנים יקבלו שליש מהמינון הניתן למבוגרים 10 ) מיקרוגרם במקום 30 מיקרוגרם) בשתי מנות כמו אצל המבוגרים. המחקר של פייזר הראה כי רמת הנוגדנים אצל הילדים, כחודש אחרי החיסון השני,  הייתה זהה לזו של גיל 16 עד 25 שנים )למרות שקיבלו שליש מינון( ויעילות החיסון על פי המחקר של פייזר הינה 91% ".

בדוק גם

ניידת משטרה | צילום: זמן כרמל

בעקבות שמיעת ירי אתמול בטירת כרמל: פקחי העיריה תפסו אמש תושב המקום בחשד שביצע ירי כאשר אין נזק ואין נפגעים

חדשות טירת כרמל

נגישות